2024 рік: шлях до перемоги України. 1023 медалі. Неймовірна історична перемога на Дефлімпіаді та справжній український результат на Паралімпіаді.
Минув надважкий 2024 рік… Рік, який пройшов для української паралімпійської та дефлімпійської родин у боротьбі за перемогу України над терористами, які вже понад 10 років ведуть війну проти українського народу, майже 3 з яких - в режимі повномасштабного вторгнення на територію нашої незалежної суверенної держави.
Рік, який попри все, став переможним роком на зимових Дефлімпійських та літніх Паралімпійських іграх, де українські спортсмени з інвалідністю, не зважаючи на неймовірні труднощі і перешкоди, які стояли на їхньому шляху, попри неможливість повноцінно тренуватись і готуватись до цих змагань та попри ганебний допуск у якості «нейтральних» атлетів представників країни-агресорки та її сателіта у Париж-2024, показали справжній український результат.
Рік, здобутком якого стало 1023 медалі українських спортсменів з інвалідністю, серед яких 388 золотих, 330 срібних та 305 бронзових! Перемоги, які здобувались українськими паралімпійцями і дефлімпійцями на 134 міжнародних світових форумах – 30 чемпіонатах світу, 27 чемпіонатах Європи, 25 кубках світу, 47 міжнародних турнірах, 3 кубках Європи та 1 Дефлімпійських та 1 Паралімпійських іграх.
І безсумнівно, найбільшим досягненням 2024 року стала потужна перемога України на ювілейних ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023 (02-12.03.2024 року, м. Ерзурум, Туреччина), де українці стали абсолютними чемпіонами і встановили історичний рекорд: 19 медалей, 10 з яких - золоті, 5 срібних та 4 бронзові! І це відбулося у відзначення 100-річчя світового дефлімпійського руху!!! Чотирнадцять українських спортсменів, з яких 9 - мультимедалісти - підіймались на найвищий щабель п’єдесталу пошани ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023 та 10 разів на весь світ лунав Гімн України під час урочистих церемоній нагородження переможців Ігор.
Із 36 спортсменів національної дефлімпійської збірної команда України - учасників Ігор 29 спортсменів (з урахуванням командних видів програми) вибороли високі нагороди.
Найпотужніше від команди України виступили українські деф лижники. Команда з лижних перегонів уперше за всю історію участі українських лижників у зимових Дефлімпійських іграх (дебют у 1999 році) посіла перше місце у загальнокомандному заліку, не залишивши жодного шансу країнам-учасницям! У її здобутку – 7 золотих, 4 срібні та 2 бронзові медалі. І вперше за всю історію участі українських спортсменів у зимових Дефлімпійських іграх чоловічій збірній команди України з лижних перегонів двічі вдалося зайняти весь дефлімпійський п’єдестал ХХ зимових Дефлімпійських ігор (дистанції: 15 км (класичний стиль) та 15 км масовий старт). 7 спортсменів із 8 вибороли високі нагороди, 5 із них – з золотими медалями та 4 мультимедалісти.
- Найуспішніше від команди лижних перегонів виступила представниця Київщини Нопрієнко Єлізавета – 3 золоті та 1 срібна нагорода. Не менш яскраво виступив і Денисенко Руслан (Сумська обл.), який виборов 2 золоті та 2 срібні нагороди.
- Найдосвідченіший спортсмен збірної тернополянин Андріїшин Андрій вперше за 20 років своєї спортивної кар’єри виборов золото Дефлімпійських ігор. Також у Андрія є й срібло на цій Дефлімпіаді-2023. У Мажаєва Дмитра (Сумська обл.) – золота та бронзова нагороди.
- Гульоватий Ярослав з Львівщини за більш ніж 11 років своєї спортивної кар’єри здобув золоту медаль Дефлімпіади. Ця медаль стала першою нагородою за всю участь в Дефлімпіадах ( з 2015 року).
Ще однією унікальною перемогою України стали 3 історичні нагороди Дефлімпіади в керлінгу: золото у командних змаганнях з керлінгу - вперше представленій дисципліні на Дефлімпійських іграх - змішаній парі - дабл мікст - у складі представників Львівщини Плесканки Михайла та Якимець Катерини, золото жіночої команди, бронза чоловічої команди. У результаті, команда з керлінгу, яка дебютувала на Дефлімпіаді в 2015 році – перша на Дефлімпійських іграх-2023! Це унікальний історичний здобуток команди! Та перші нагороди українського керлінгу на Дефлімпіадах!
А також не менш яскравими були перемоги України в шахах: українці здобули комплект нагород та посіли друге загальнокомандне місце у шахах на Дефлімпіаді-2023.
Перше місце на Дефлімпіаді та ще й усунення країни-агресорки та її сателіта від участі в цих іграх – результат, про який чомусь мовчать вітчизняні масмедіа, підводячи підсумки спортивного року-2024.
Але цей результат – дуже важливий для України, адже попри те, що у грудні 2023 року Міжнародний дефлімпійський комітет (ICSD) ухвалив рішення про повернення російських і білоруських атлетів до участі у міжнародних змаганнях під своєю егідою з 1 лютого 2024 року (росія та білорусь отримали право заявити своїх спортсменів на участь у ХХ зимових Дефлімпійських іграх у нейтральному статусі), Національний комітет спорту інвалідів України спільно зі Спортивною федерацією глухих України за підтримки Мінмолодьспорту не припиняв боротьбу щодо недопуску російських та білоруських спортсменів до участі у Дефлімпіаді-2023. Підсумком цієї кропіткої дипломатичної роботи стало створення суворих критеріїв «нейтральності», які виявилися неприйнятними для керівництва спортивних комітетів росії та білорусі, що у свою чергу, сприяло їх відмові від участі у Іграх. Сурдлімпійський комітет Росії, назвав вимоги щодо допуску російських спортсменів до участі в ХХ зимових Дефлімпійських іграх принизливими й дискримінаційними.
На жаль, такої ж перемоги не відбулось у міжнародному паралімпійському русі, адже через безпосередній вплив Путіна (https://paralympic.org.ua/ua/news/dlya-dopusku-rosijskih-sportsmeniv-do-paralimpiadi-pid-nejtralnim-statusom-putin-vikoristovuvav-pidkup-ta-politichnij-tisk-na-afrikanski-ta-azijski-krayini) на дипломатичні кола Азії та Африки, на Генеральній Асамблеї МПК росіяни та білоруси були допущені до Ігор-2024 у якості так званих «нейтральних» атлетів. Попри заклики європейської паралімпійської спільноти, аби зробити вимоги нейтральності більш чіткими: нейтральність «має бути підтверджено спортсменами та допоміжним персоналом у вигляді підпису декларації, щоб підтвердити цю позицію. Формулювання включатиме таке: я не висловлював і не маю наміру висловлювати підтримку вторгнення в Україну» (https://paralympic.org.ua/ua/news/zayava-pro-poziciyu-yevropejskogo-paralimpijskogo-komitetu-yepkchitkist-nejtralitetu), МПК не врахувало застереження ЄПК.
Попри все, на XVII літніх Паралімпійських іграх (28.08-08.09.2024 року, м. Париж, Франція) паралімпійська збірна України завоювала 82 медалі - 22 золоті, 28 срібних та 32 бронзові та посіла 7 місце у медальному заліку за кількістю золотих нагород та 5 – за загальною кількістю медалей. 11 видів спорту із 17 вибороли високі нагороди! Із 139 членів національної паралімпійської збірної команди України 65 спортсменів вибороли високі нагороди Паралімпіади-2024.
Українськими спортсменами було здобуто 28 четвертих місць, що свідчить про достатньо високий рівень спортивної конкуренції у видах спорту, представлених на Іграх, і це потенційно – бронзові нагороди.
У виконанні українських спортсменів відбулось 7 подвійних подіумів – у пара легкій атлетиці, пара плаванні, пара тенісі настільному.
Найбільш результативними були представники Полтавської області, які здобули 20 нагород (6 золотих, 9 срібних та 5 бронзових), Донецька область 19 нагород (4 золотих, 9 срібних, 6 бронзових) та Дніпропетровська область 18 нагород (4 золотих, 8 срібних, 6 бронзових).
19 спортсменів пара збірної – мультимедалісти, 22 спортсмени вибороли золоті нагороди Паралімпіади-2024. 58 досвідчених спортсменів здобули 74 нагороди (21 золотих, 26 срібних та 27 бронзових).
Найуспішніше серед спортсменів національної команди України серед чоловіків виступив Трусов Андрій (пара плавання), який виборов 5 нагород (2 золотих, 3 срібних), встановив 4 рекорди (1- світу, 2 – паралімпійських та 1 - Європи), а серед жінок – Стеценко Анна (пара плавання), яка виборола 4 нагороди (1 золоту (естафета), 2 срібних та 1 бронзову) та встановила 1 паралімпійський рекорд.
Із 39 юних та талановитих спортсменів, для яких ці Ігри стали першими та найголовнішими стартами у житті - 8 спортсменів-дебютантів здобули 9 паралімпійських нагород (1 золоту, 2 срібних та 6 бронзових).
Золотим медалістом та найуспішнішими серед дебютантів Паралімпіади став Шенгур Юрій – пара плавання (100 м на спині, клас S7), який, до речі, переміг на 0,91 сек на цій дистанції свого товариша по команді - мультимедаліста цих Ігор - Трусова Андрія.
Срібну та бронзову нагороду виборов Німченко Ігор - пара плавання (100 м батерфляй, клас S10 та 200 м комплекс, клас SM10).
Окремо слід відзначити переможців у дебютних видах спорту боча - Колінька Артема та пара велосипедному спорті (спортивна дисципліна хендбайк) - Баля Павла, які вибороли вперше для України історичні бронзові нагороди у цих видах спорту.
Українськими спортсменами на ХVІІ літніх Паралімпійських іграх встановлено 26 рекордів у 5 видах спорту, з них 7 рекордів світу, 14 – паралімпійських рекордів та 5 Європейських рекордів, зокрема:
- пара плавання – 10 рекордів: 2 – рекорди світу, 5 – паралімпійських рекордів, 3 – рекорди Європи;
- пара легка атлетика 10 рекордів: 4 – рекорди світу, 4 – паралімпійських рекордів; 2- рекорди Європи;
- пара стрільба кульова: 2 – паралімпійських рекорди;
- пара велосипедний спорт – 2 рекорди: 1 рекорд світу та 1 паралімпійський рекорд;
- пара каное – 2 паралімпійських рекорди.
Кожна спортивна перемога, кожна паралімпійська медаль була внеском у боротьбу за свободу і незалежність України та здобувалася надзвичайними зусиллями спортсменів за умов неймовірної конкуренції, у напруженій спортивній боротьбі із надзвичайно сильними суперниками благополучних країн-учасниць.
Національна паралімпійська збірна команда України - переможниця ХVII літніх Паралімпійських ігор в Парижі - стала лауреаткою Національної преміі «Скарб нації» - благодійної відзнаки, яка націлена на підтримку тих, хто захищає та самовіддано працює на захист, збереження та розвиток України.
А успіх українських паралімпійців у спортивній дипломатії було відзначено Міністерством закордонних справ України спеціальним званням почесного амбасадора України-2024 у спортивній дипломатії.
Бо направду українські паралімпійці були справжніми спортивними дипломатами: вони не тільки використовували всі можливості протистояння так званим «нейтральним» атлетам, але й об’єднували світ навколо України. Чого тільки вартувало відстоювання парадної та спортивної форм національної паралімпійської збірної команди в тому вигляді, який вам вже відомий!...
Національна паралімпійська збірна команда України на чолі з президентом Валерієм Сушкевичем під час Паралімпіади в Парижі мали спеціальний прийом з очільницею мерії Парижу Анн Ідальго, а також зустріч із Міністеркою закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок, яка спеціально для спілкування з національною паралімпійською збірною України приїхала до паралімпійського селища в Парижі. Дмитро Мельник - пара волейболіст та воїн ЗСУ і Євгеній Корінець - у минулому парамедик, який втратив ногу на війні і увійшов до складу національної пара волейбольної збірної, розповіли Міністерці Бербок, наскільки нам усім необхідна підтримка Європи та світу, як потребує фронт зброї, аби здолати ворога. Чи це співпадіння, чи ні, але вже згодом Німеччина надала Україні новий пакет військової допомоги.
А ще: і українські дефлімпійці - переможці зимових Дефлімпійських ігор, і українські паралімпійці - переможці літніх Паралімпійських ігор були вшановані Президентом України.
2025 рік – рік ХХV літніх Дефлімпійських ігор
ХХV літні Дефлімпійські ігри, які з 15 до 26 листопада пройдуть у столиці Японії – Токіо - дев’яті для Незалежної України!
Національною дефлімпійською збірною командою України заплановано на XXV літніх Дефлімпійських іграх взяти участь у 17 видах спорту спорту (бадмінтон, баскетбол (чоловіки), боротьба вільна та греко-римська, боулінг, велосипедний спорт (шосе та маунтенбайк), волейбол (чоловіки/ жінки), дзюдо, карате, стрільба кульова, легка атлетика, плавання, пляжний волейбол (чоловіки/ жінки), спортивне орієнтування, теніс настільний, тхеквондо, футбол (чоловіки) із 21 виду спорту, представленого на Іграх.
На минулій літній Дефлімпіаді в бразильському Кашіас-ду-Сулі українські дефлімпійці здобули перше місце! На Дефлімпійських іграх українці стали абсолютними чемпіонами і встановили історичний рекорд: 145 медалей!
Сьогодні важливу роль у підготовці національних паралімпійських та дефлімпійських збірних до важливих міжнародних спортивних форумів відіграє «Західний реабілітаційно-спортивний центр» Національного комітету спорту інвалідів України, в якому створено повністю безперешкодне середовище для осіб з інвалідністю та який є унікальним об’єктом фізкультурно-оздоровчої реабілітації людей з інвалідністю, підготовки спортсменів з інвалідністю та їх спортивного удосконалення з різних видів спорту.
Упродовж 2024 року на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру було проведено 202 заходи, в яких взяли участь: 4 595 особи, з них
- навчально-тренувальні збори для спортсменів з олімпійських видів спорту – 82 заходи (802 особи);
- навчально-тренувальні збори для спортсменів з паралімпійських видів спорту – 48 заходів (845 осіб);
- реабілітаційно-спортивні збори для осіб з інвалідністю – 38 заходів (всього 590 осіб, з них – 365 осіб з інвалідністю);
- всеукраїнські оздоровчі заходи – 9 заходів (всього 134 особи, з них – 107 осіб з інвалідністю);
- чемпіонат України з лижних перегонів – 5 заходів (всього 390 осіб);
- чемпіонат України біатлону – 8 заходів (всього 1125 осіб);
- чемпіонат України з лижних перегонів на лижеролерах – 2 заходи (всього 120 осіб);
- чемпіонат України з лижних перегонів та біатлону серед осіб з ураженнями опорно-рухового апарату та порушеннями зору – 1 захід (всього 74 особи, з них – 46 осіб з інвалідністю);
- чемпіонат України з лижних перегонів серед спортсменів з порушеннями слуху – 1 захід (всього 48 осіб, з них – 30 осіб з інвалідністю).
- фізкультурно-спортивні заходи -1 захід (всього 26 осіб, з них – 20 особи з інвалідністю);
- фінальні змагання XXXI Спартакіади "Повір у себе" з пара плавання серед дітей з ураженнями опорно-рухового апарату, порушеннями зору та розумового і фізичного розвитку та порушеннями слуху, присвяченої 33-ій річниці незалежності України – 1 захід (всього -216 осіб, з них -121 з інвалідністю)
- чемпіонат України зі спортивного орієнтування серед осіб з ураженнями опорно-рухового апарату – 1 захід (всього – 41 особа, з них – 25 з інвалідністю)
- тренінг "Включення організацій осіб з інвалідністю при гуманітарному реагуванні» -2 заходи (всього 75 осіб, з них з інвалідністю 68 осіб)
- табір для лідерів та лідерок організацій осіб з інвалідністю – членів і партнерів НАІУ з адвокатування прав людей з інвалідністю в гуманітарному реагуванні – 2 заходи (всього 63 особи ,з них з інвалідністю – 56 осіб)
- особистий чемпіонат України з шахів (бліц),(класичні) (чоловіки, жінки) серед осіб з порушеннями слуху – 1 захід (всього -46 осіб, з них з інвалідністю -31 особа
Одним із важливих завдань у діяльності Центру є фізкультурно-спортивна реабілітація людей з інвалідністю, а особливо – воїнів, які захистили нас від ворога. За майже три роки проведеної реабілітаційної роботи послуги з відновлення і повернення до активного життя отримало близько 600 військовослужбовців.
Підсумовуючи 2024 рік, ми вдячні усім, хто підтримує паралімпійців і дефлімпійців України та наш Комітет:
- міжнародній спільноті, яка бере на себе частину витрат по забезпеченню участі національних команд в міжнародних спортивних змаганнях
- Міністерству молоді та спорту України за щоденну підтримку
- компаніям-спонсорам та партнерам: Ощадбанк, Uber, Toyota Ukraine, Visa, Citi, UCloud.ua, компанії Павутина
- Медіа Центру Національного комітету спорту інвалідів України – #BroadcastMediaCenter за якісний відеоконтент про національні пара- та дефлімпійські збірні команди, а також технічне забезпечення трансляцій наживо змагань в Україні
- медіапартнерам: телеканалу Equalympic та Суспільне мовлення
Тримаймо стрій! Разом переможемо!
#СпортивнийФронт #ПаралімпійціУкраїни #ДефлімпійціУкраїни #ПеремогаУкраїни #Deaflympic #Paralympic #Дефлімпіада2023 #Паралімпіада2024 #Дефлімпіада2025 #BestTeam #ЗбірніНезламних