A- Зменшити шрифт
A+
Збільшити шрифт

Історія

Прес-служба Національного комітету спорту інвалідів України, опубліковано 01 листопада 2018 року о 14:59

Україна в зимових Паралімпійських іграх

Ідея виникнення зимових паралімпійських видів спорту в Україні бере свій початок з 1993 року в час становлення системи спорту осіб з інвалідінісю. В 1994 році на Паралімпійських іграх в Лілліхамері представники Національного комітету спорту інвалідів України вперше познайомилися із зимовими видами спорту, їх специфікою, а також з міжнародною паралімпійською громадою, яка на той час вже мала досвід в цій царині.

Дебют України в зимових видах спорту відбувся на VІІ зимових Паралімпійських іграх 1998 року в Нагано (Японія). До національної паралімпійської команди тоді входили Трифонова Світлана (Київська обл.), Акопян Олена (Дніпропетровська обл.), Кулініч Тамара (Дніпропетровська обл.), Кириченко Ірина (Дніпропетровська обл.), Васютинський Олександр (Миколаївська обл.) та Лук’яненко Віталій (Сумська обл.). Саме ці спортсмени загорілися спортивним азартом і вирішили спробувати себе у лижних гонках, маючи вже великий досвід у літніх паралімпійських видах спорту. Ідея спрацювала і результатом стали 3 золоті, 2 срібні та 4 бронзові медалі

VIII Паралімпійські ігри-2002 у Солт-Лейк-Сіті (США) продовжили прогресуючі зимові традиції України, і національна паралімпійська збірна виборола 12 медалей – 6 срібних та 6 бронзових. Вже тоді професійний рівень команди значно піднявся і молоді спортсмени Юрковська Олена (Київська обл.), Костюк Юрій (Волинська обл.) та Морозов Владислав (Харківська обл.) показали високі результати.

Справжнім тріумфом став виступ українських паралімпійців на ІХ зимових Паралімпійських іграх-2006 в Турині (Італія), де наша зимова команда зайняла третє місце у світі за кількістю золотих нагород і друге – за загальною кількістю медалей. Сенсаційно високий результат української збірної – 25 медалей: 7 золотих, 9 срібних та 9 бронзових. Яскравим та хвилюючим був командний виступ нашої команди у естафетах серед жінок та чоловіків – дві командні почесні бронзові нагороди нашої національної збірної у цьому виді змагань за своєю цінністю можна прирівняти до медалей найвищого ґатунку. Саме в Турині вперше в Паралімпіаді взяли участь: Павленко Людмила (Харківська обл.), Батенкова Юлія (Волинська обл.), Хижняк Сергій (Харківська обл.), Смирнова Тетяна (Харківська обл.).

Світове спортивне співтовариство під час Паралімпіади в Турині визнало, що Україна здійснила тріумфальне досягнення у паралімпійському спорті. Яскравим підтвердженням цього стало рішення Оргкомітету Паралімпійських ігор-2006 про визнання української паралімпійки Олени Юрковської, у доробку якої – чотири золота, срібло, бронза, – найкращою спортсменкою ІХ Паралімпіади з врученням їй спеціальної золотої медалі. Також Олені була вручена ще одна спеціальна нагорода – «Спортивна зірка», ініційована Міжнародним олімпійським комітетом як найкращій спортсменці світу, яка впроваджує у світі високі цінності олімпізму та паралімпізму. Ця нагорода була вручена в м. Лозанні (Швейцарія) після закінчення Туринської Паралімпіади, у квітні 2006 року. Українська держава, Президент України відзначили Олену Юрковську особливою почесною нагородою – їй присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави

У Х зимових Паралімпійських Іграх 2010 року українські спортсмени-паралімпійці змагалися у трьох зимових видах спорту: біатлоні, гірськолижному спорті і лижних гонках, при цьому в загальному заліку за загальною кількістю медалей наша національна збірна у Х зимових Паралімпійських іграх розділила почесне третє місце разом із збірною командою Канади (перше місце – Росія, друге – Німеччина) та стала п’ятою за кількістю золотих нагород. Саме в Ванкувері вперше в Паралімпіаді взяли участь: Кононова Олександра (Київська обл), Вовчинський Григорій (Черкаська обл.), Ситник Віталій (Харківська обл.), Уткін Юрій (Харківська обл.), Шишкова Оксана (Харківська обл.). У цілому на цих Іграх спортсмени України здобули 19 медалей: 5 золотих, 8 срібних та 6 бронзових. 

У 2014 році на ХІ зимових Паралімпійських іграх у м. Сочі (Росія) національна паралімпійська збірна команда здобула 25 медалей (5 – золотих; 9 срібних та 11 бронзових). За підсумком Ігор національна паралімпійська збірна команда України стала другою за загальною кількістю медалей та четвертою – за кількістю золотих нагород. Ці Ігри були надважкими для команди: українські паралімпійці не тільки виборювали високі нагороди, а, у першу чергу – відстоювали мир у боротьбі проти країни-агресора.

Саме у Сочі вперше в Паралімпіаді взяли участь: Буй Ірина (Вінницька обл.), Ляшенко Людмила (Харківська обл.), Рептюх Ігор (Чернігівська обл.), Яровий Максим (Миколаївська обл)., Прилуцька Ольга (м.Київ), Ковалевський Анатолій (м.Київ), Решетинський Ярослав (м.Київ) та Ошаров Іван (м.Київ).  

За підсумками участі у Паралімпіаді-2014 наша команда увійшла в топ-2 найяскравіших подій 2014 року Міжнародного паралімпійського комітету. 

За останній чотирьохрічний цикл українська команда ще зміцніла. До складу збірної команди зразка-2018 року увійшли відомі всьому світові українські  паралімпійці: Батенкова-Бауман Юлія, Лук’яненко Віталій, Вовчинський Григорій. До маститих лідерів паралімпійського спорту приєдналися молоді спортсмени, які стали переможцями багатьох етапів Кубку світу, чемпіонатів світу, та зайняли провідні місця у міжнародному рейтингу як у біатлоні, так і лижних гонках і практично, обновивши команду на більш ніж на 30%. Як складеться доля усіх дебютантів поки що важко передбачити, зараз можна і варто відмітити виступи таких спортсменів як Радь Тарас, Казік Олександр, Суярко Дмитро, Романюк Сергій та Конашук Богдана.

Відтак, на ХІІ зимових Паралімпійських іграх Україну представлятиме команда складом у 30 спортсменів, серед яких 20 спортсменів-паралімпійців та 10 – спортсменів-лідерів (гайдів). У команді – 11 спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату та 9 – з ураженнями зору; а також серед спортсменів-паралімпійців – 6 жінок та 14 чоловіків. Середній вік команди – 29 років; найдосвідченішому спортсмену – Лук'яненко Віталію – одразу після Паралімпіади-2018 виповниться 40 років; наймолодшому спортсмену Радю Тарасу – 18 років.

Унікальною особливістю зимової національної паралімпійської команди України є її надзвичайно широка репрезентативність регіонів України: до складу команди входять представники 11 областей (Київської обл. та м. Києва, Вінницької обл., Волинської обл., Дніпропетровської обл., Закарпатської обл., Миколаївської обл., Чернігівської обл., Тернопільської обл., Харківської обл., Сумської обл.). Рекордну кількість спортсменів забезпечив Харківський регіон - 9 спортсменів, м.Київ - 5 спортсменів, Чернігівська обл. – 4 спортсмени, по 2 спортсмени – Волинський та Харківський регіон, по 1 спортсмену – з Дніпропетровської, Закарпатської, Миколаївської, Сумської та Тернопільської областей.

Наші спортсмени змагатимуться у трьох видах спорту серед шести, репрезентованих Паралімпіадою-2018: лижні перегони, біатлон, гірськолижний спорт (сноуборд). 19 спортсменів братиме участь у лижних перегонах та біатлоні, 1 – у гірськолижному спорті (сноуборд).

Загалом національна паралімпійська делегація України нараховує 54 осіб. Очолюватиме делегацію президент Національного комітету спорту інвалідів України Сушкевич Валерій Михайлович, шеф місії – генеральний секретар Національного паралімпійського комітету – Зайцева Олена Андріївна.

Піднятися на початок