Суспільне Спорт розповідає про наймедальнішу подію 2024 року — Паралімпіаду, а також згадує найяскравіші моменти для України на Іграх у Парижі.
Це п'ятий текст, присвячений підсумкам 2024 року від редакції Суспільне Спорт.
Після завершення Олімпійських ігор до Парижа прибула делегація українських паралімпійців. Саме на Паралімпійських іграх Україна виборола найбільшу кількість нагород на одному турнірі.
Україна на Паралімпійських іграх: головна інформація
- На Паралімпійських іграх-2024 Україну представляли 140 атлетів у 17 з 22 видів спорту, що є національним рекордом.
- Паралімпійські ігри-2024 Україна закінчила з показником у 82 нагороди, посівши сьоме місце у медальному заліку.
- Вперше за вісім років на Ігри поїхала збірна України з волейболу сидячи, до складу якої увійшли два ветерани повномасштабної російсько-української війни. Також дебютними для українських спортсменів були змагання у таких видах спорту, як боча та гендбайк.
Плавання — наймедальніший вид спорту
Найбільше медалей після 12 днів Паралімпіади Україні вдалося здобути у плаванні — 40, з яких вісім золотих. Одразу 13 спортсменів закінчили Ігри у Парижі, виборовши більш ніж одну нагороду, а найбільшу кількість медалей у столиці Франції виборов Андрій Трусов — два "золота" та три "срібла".
Андрій Трусов - дворазовий чемпіон Паралімпійських ігор-2024 у Парижі. REUTERS/Andrew CouldridgeЗа результатами Ігор у Парижі національні рекорди за кількістю медалей також переписали ще два плавці, Максим Веракса та Євгеній Богодайко. Вони побили рекорд за загальною кількістю медалей Паралімпіад, який раніше належав титулованому Максиму Крипаку — мають у доробку по 16 нагород.
"Золотий дубль" Ігоря Цвєтова
Другим медальним видом спорту для України стала легка атлетика: 19 нагород, з яких вісім золотих. І це попри те, що виступати на Іграх у Парижі українським паралімпійцям доводилося поряд з "нейтральними" представниками з Росії та Білорусі, які прибули у складі 98 атлетів.
Серед тих, хто двічі випередив "нейтральних" атлетів — український бігун Ігор Цвєтов. Після двох срібних медалей на Іграх у Токіо в боротьбі з "нейтральним" росіянином Дмітрієм Сафоновим, у Парижі українець взяв абсолютний реванш: двічі фінішував першим у фінальних забігах та завоював дві золоті медалі.
"Країна-агресор думала, що ми відпочиваємо у такий складний час. Що вони нас обстрілюють, а ми ховаємося, адже умови тренування досить складні були. Постійні обстріли, руйнування спортивних об'єктів — це дуже вплинуло на нашу підготовку. Але ми не здаємося і йдемо лише вперед. Бо разом — ми сила", — розповідав після фінального забігу Цвєтов в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт.Ігор Цвєтов на подіумі з "нейтральними" представниками Росії. Getty Images/Dimitar Dilkoff
Історичні медалі у велоспорті та бочі
У велоспорті Україна зібрала повний комплект нагород — по одній медалі кожного ґатунку. Історичною для України стала "бронза" Павла Баля у гендбайку: 38-річний велосипедист став першим, хто її виборов на Паралімпійських іграх. При тому, що ще у 2022 році Баль виступав у Пекіні на зимовій Паралімпіаді — змагався у біатлоні й лижних перегонах.
Особистий медальний доробок на Паралімпіаді поповнив і Єгор Дементьєв. Після "срібла" у велотреку та прикрого падіння у гонці з роздільним стартом український паравелосипедист завоював "золото" у шосейній гонці, яке стало для нього першим за 12 років на Іграх.
Вперше в історії Україна була представлена на Паралімпійських іграх і в бочі — також змогла закінчити змагання з медаллю. У чоловічому турнірі Артем Колінько зміг здобути "бронзу", і тепер ставить перед собою амбітнішу ціль — "золото" наступних Ігор у Лос-Анджелесі.
"Навіть не мріяв про те, щоб здобути медаль. Звичайно, коли потрапляєш на Паралімпійські ігри, то з'являється інша мрія — здобути медаль, і вона здійснилася. Тепер у мене нова мрія — взяти «золото» на Паралімпіаді. Є до чого прагнути. Але я дуже щасливий зараз".
Віктор Дідух і емоційне "золото" у паранастільному тенісі
У настільному тенісі українцям підкорилися одразу чотири медалі, дві з яких виборов 37-річний Віктор Дідух. У Парижі він спершу взяв "бронзу" в міксті разом з Іриною Шинкарьовою, а згодом виборов "золото" в одиночному турнірі.
"Я ще не знаю, що [означає] ця золота медаль. Але якби це був кінець, я б хотів, щоб він був таким. Просто хочу, щоб чим більше людей грали, поранені хлопці верталися та займалися тенісом. Я б хотів їм допомагати. Хотів, щоб мої діти грали. Має пройти час, щоб я зрозумів [що вигравав "золото"]. Я просто зосередився на грі, пересварився з багатьма людьми, пів року намагався ні з ким не говорити. Мене все нервувало, бо я переживав. Паралімпіада грається не 10 днів, а чотири роки. Це робота за чотири роки. У мене вийшло добре підготуватися. Не знаю, кому дякувати".
Хто ще здобув медалі для України на Паралімпіаді-2024?
- На Іграх у Парижі збірна України з дзюдо вперше за вісім років здобула золоті медалі. Причому результат Парижа-2024 став повторенням найкращого в історії — три золоті нагороди українці виборювали лише на Іграх у Лондоні у 2012 році, додавши до них ще три "бронзи".
- Три медалі — всі різного ґатунку — вдалося зібрати у веслуванні на байдарках та каное. В останній змагальний день дебютант ігор 25-річний Владислав Єпіфанов не тільки переміг у фіналі одиночок на дистанції 200 метрів, але й показав найкращий час в історії Паралімпіад.