A- Зменшити шрифт
A+
Збільшити шрифт

Історична перемога України: національна дефлімпійська збірна – перша на ХХ зимових Дефлімпійських іграх!

Прес-служба Національного комітету спорту інвалідів України, опубліковано 12 березня 2024 року о 18:44

Національна дефлімпійська збірна команда України потужно  - вперше за всю історію участі України у зимових Дефлімпіадах -  завершила змагання на ювілейних ХХ зимових Дефлімпійських іграх 2023 року – першим місцем!!! 

У головних змаганнях чотириріччя взяли участь 598 спортсменів з порушеннями слуху із 36 країн світу (на ХІХ зимових Дефлімпійських іграх у м. Вальтелліна-Вальчіавенна (Італія) - 493 спортсменів із 34 країн). Найбільшу кількість спортсменів було представлено збірними командами Туреччини – 55, Італії – 42 та Японії – 39. 

На ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023 не було збірних команд росії та білорусі. Ця неучасть країн-агресорок - досягнення кропіткої роботи Національного комітету спорту інвалідів України спільно зі Спортивною федерацією глухих України, попри те, що вони отримали право заявити своїх спортсменів на участь у ХХ зимових Дефлімпійських іграх у нейтральному статусі. Підсумком цієї кропіткої дипломатичної роботи стало створення суворих критеріїв «нейтральності», які виявилися неприйнятними  для керівництва спортивних комітетів росії та білорусі, що у свою чергу, сприяло їх відмові від участі у Іграх. 

Українські дефлімпійці потужно перемогли у рік відзначення 100-ліття міжнародного дефлімпійського руху:  доробок збірної  - 10 золотих, 5 срібних та 4 бронзових нагород та перше місце зимової Дефлімпіади! На другому місці  - команда Китаю  з 7 золотими нагородами, третє місце  – в команди Австрії – 6 золотих медалей. До речі, практично майже всі дні Дефлімпіади-2023 – Україна – лідер міжнародного дефлімпійського руху. Лише 1 із 11 змагальних днів Ігор українці посіли друге місце, всі інші дні – перше загальнокомандне місце. 

Українські дефлімпійці більш ніж вдвічі покращили золотий результат попередніх Дефлімпійських ігор – 2019, які були історичними по здобуттю високих нагород (4 золоті, 4 срібні та 3 бронзові) та на 8 медалей – за кількістю нагород.

Чотирнадцять українських спортсменів, з яких 9 - мультимедалісти - підіймались на найвищий щабель п’єдесталу пошани ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023 та 10 разів на весь світ лунав Гімн України під час урочистих церемоній нагородження переможців Ігор. 

На ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023 було розіграно 34 комплекти нагород з шести видів спорту (гірськолижний спорт, сноуборд, лижні перегони, керлінг, шахи, футзал), національна дефлімпійська збірна команда України змагалась за 28 комплектів нагород з п’яти видів спорту, окрім футзалу  - лижні перегони, гірськолижний спорт, керлінг, сноуборд, шахи (на ХІХ зимових Дефлімпійських іграх у м. Вальтелліна-Вальчіавенна (Італія) –    за 19 комплектів із 36 представлених на іграх).

Національну дефлімпійську збірну команду України була представлено спортсменами із 12 регіонів України, а саме - Волинська, Донецька Закарпатська, Львівська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Харківська, Тернопільська, Київська області та м. Київ. Найбільшу кількість спортсменів з порушеннями слуху  - з м. Київ - 10 осіб з трьох видів спорту (лижні перегони, керлінг  та шахи).

До складу національної збірної команди України входили як визнані лідери світового дефлімпійського спорту, так і талановита та перспективна молодь – дебютанти Ігор: на 22% (8 осіб) збірна складалася з дебютантів та 78 % (28 осіб) досвідчених спортсменів національної збірної команди України. Чоловіки складали 53% (19 осіб) збірної команди, а жінки – 47 % (17 осіб), середній вік спортсменів національної збірної команди України – 32 роки.

Наймолодшими спортсменами національної збірної команди України були шістнадцятирічні дебютанти із Закарпатського регіону – Морозюк Христина (24.09.2007 р.н.) та Абрамчук Михайло (14.10.2007 р.н.), які посіли шосте та восьме місце відповідно у змаганнях із сноуборду (слалом).

Із 36 спортсменів національної дефлімпійської збірної команда України  - учасників Ігор 29 спортсменів (з урахуванням командних видів програми) вибороли високі нагороди, що складає 80% від усіх представників української збірної.

Найпотужніше від команди України виступили українські деф лижники. Команда з лижних перегонів ВПЕРШЕ за всю історію участі українських лижників у зимових Дефлімпійських іграх (дебют у 1999 році)  посіла ПЕРШЕ місце у загальнокомандному заліку, не залишивши жодного шансу країнам-учасницям

Із  8 золотих нагород з лижних перегонів, які було розіграно на ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023, 7 - було виборено національною збірною командою України, і тільки 1 золоту нагороду у командному спринті серед жінок виборола команда Китаю.

У здобутку деф лижників – 7 золотих, 4 срібні та 2 бронзові медалі.  І вперше за всю історію участі українських спортсменів у зимових Дефлімпійських іграх чоловічій збірній команди України з лижних перегонів двічі вдалося зайняти весь дефлімпійський п’єдестал ХХ зимових Дефлімпійських ігор не залишивши суперникам жодного шансу (дистанції: 15 км (класичний стиль) та 15 км масовий старт).  

7 спортсменів із 8 вибороли високі нагороди, 5 із них – з золотими медалями та 4 мультимедалісти. 

 • Найуспішніше від команди лижних перегонів виступила представниця Київщини Єлізавета Нопрієнко – 3 золоті та 1 срібна нагорода. На попередніх іграх в Італії-2019 в неї було 2 бронзові медалі, дебютувала Єлізавета у 2015 році 6- місцем.
 • Не менш яскраво виступив і Денисенко Руслан (Сумська обл.), який виборов 2 золоті та 2 срібні нагороди. На попередніх Іграх в 2019 році у Руслана була 1 бронзова нагорода. 
 • Найдосвідченіший спортсмен збірної Андріїшин Андрій вперше за 20 років своєї спортивної кар’єри виборов золото Дефлімпійських ігор. Також у Андрія є й срібло на цій Дефлімпіаді-2023. У доробку Андрія - 2 срібла та 1 бронза на Дефлімпіаді-2007, 4 срібла на Дефлімпіаді-2015 та 1 срібло на Дефлімпіаді-2019.
 • У Мажаєва Дмитра (Сумська обл.) – золота та бронзова нагороди. Дмитро був найкращим на Дефілміпаді-2019 серед українських спортсменів – 3 разовим чемпіоном.
 • Гульоватий Ярослав з Львівщини за більш ніж 11 років своєї спортивної кар’єри здобув золоту медаль Дефлімпіади. Ця медаль стала першою нагородою за всю участь в Дефлімпіадах ( з 2015 року).
 • Киянка Лаврик Анастасія виборола 1 срібну нагороду. На попередніх іграх у спортсменки теж срібна нагорода. У збірній Анастасія – вже 20 років.
 • Киянин Пишняк Володимир виборов на цих іграх  - 1 бронзову медаль. Понад 20 років у збірній, у його доробку 2 срібла на Дефлімпіаді-2007, 2 срібла та 1 бронза на Дефлімпіаді-2015 та 1 срібло на Дефлімпіаді-2019.

Національна дефлімпійська збірна команда України з лижних перегонів була представлена 8 спортсменами (3 жінок та 5 чоловіків), які вже мали досвід участі у минулих зимових  Дефлімпійських іграх (окрім однієї дебютантки  - Смідюк Анастасії), середній вік команди 29 років.

Ще однією унікальною перемогою України стали 3 історичні нагороди Дефлімпіади в керлінгу: 

 • Золото у командних змаганнях з керлінгу  - вперше представленій дисципліні на Дефлімпійських іграх  - змішаній парі - дабл мікст  - у складі представників Львівщини Плесканки Михайла та Якимець Катерини
 • Золото  жіночої команди -  Зубарєва Олена (м.Київ), Гливка Тетяна (Львівська обл.), Опря Маргарита (Львівська обл.), Якимець Катерина (Львівська  обл.), Кобилянська Діана (м. Київ). 
 • Чоловіча команда  - Гаць Олександр (Львівська обл.), Плесканка Михайло (Львівська обл.), Стасюк Геннадій (м. Київ), Єфанов Роман (Львівська обл.), Марченко Вадим (м.Київ) – здобула бронзову нагороду

В результаті, команда з керлінгу, яка дебютувала на Дефлімпіаді в 2015 році – перша на Дефлімпійських іграх-2023! Це унікальний історичний здобуток команди! Та перші нагороди українського керлінгу на Дефлімпіадах!  Національна дефлімпійська збірна команда України з керлінгу була представлена 10 спортсменами (5 жінок та 5 чоловіків) – представниками Львівської області та м. Київ, які вже мали досвід участі у минулих зимових  Дефлімпійських іграх (окрім одного дебютанта  -Гаць Олександра), кожен із учасників команди виборов високі нагороди Дефлімпіади, 7  - золоті. Середній вік команди 30 років.

А також не менш яскравими були перемоги України в шахах: українці здобули комплект нагород та посіли друге загальнокомандне місце у шахах на Дефлімпіаді-2023 (після команди Польщі):

 • Золота нагорода жіночої команди в класичних шахах Бакланова Тетяна (Донецька обл.), Мироненко Наталя (Полтавська обл.), Гончар Світлана(Одеська обл.). Якраз на попередній Дефлімпіаді-2019 – дебютній у шахах -  в українок теж було золото.
 • Срібна нагорода мікст команди Україна-1 у дебютному на цій Дефлімпіаді виді змагань у шахах – командний залік мікст (швидка гра рапід)  - Тетяна Бакланова (Донецька обл.), Наталя Мироненко (Полтавська обл.), Світлана Гончар (Одеська обл.), Тарас Овчаров (м.Київ),  Олексій Філіппських (Донецька обл.), Володимир Коваленко (м.Київ).
 • Бронзова нагорода мікст команди Україна- 2 у дебютному на цій Дефлімпіаді виді змагань у шахах – командний залік мікст (швидка гра рапід)   - Альона Осипова ( Харківська обл.), Аліна Лянгузова (м.Київ), Інга Аблогіна (м.Київ), Вадим Білий (Одеська обл.), Володимир Заболотний (Рівненська  обл.), Денис Колб (Львівська обл.)

Національна дефлімпійська збірна команда України з шахів була представлена 12 спортсменами (6 жінок та 6 чоловіків), кожен з яких здобув високі нагороди Дефлімпіади, 3-є спортсменок – золоті. Середній вік команди 41 років.

Наймолодшою дефлімпійською збірною командою України, середній вік якої 18 років, на ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023 була команда з гірськолижного спорту, її представлено 3 дебютантами - спортсменами  із Закарпаття, які змагались за нагороди з більш досвідченими спортсменами - представниками країн-учасниць, в яких існують сталі традиції щодо розвитку цього виду спорту. Найкращі досягнення дебютантів збірної: Куртанич Каміла (6 місце - слалом) Морозюк Христина (8 місця - слалом, гігант слалом, супер гігант слалом),  Абрамчук Михайло (8 місце- слалом).

Також без нагород залишилась національна дефлімпійська збірна команда України зі сноуборду, 3 спортсмени, з яких 1 жінка та 2 чоловіків – представники Закарпатського регіону - змагались за 2 комплекти нагород із 3 представлених на Іграх і  посіли наступні місця: Заєць Мар’яна у паралельному слаломі - 6 місце, паралельний гігант–слалом – 7 місце, у відповідних дисциплінах Люханов Олександр – 6, 9 місця, Бровдій Павло - 9 і 10 місця.

Кожна здобута медаль на ХХ зимових Дефлімпійських іграх-2023 в м. Ерзурум (Турецька Республіка) є спільними плідними зусиллями тренерів, лікарів, масажистів, технічних та багатьох інших фахівців Національного комітету спорту інвалідів України, Українського центру з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт», Спортивної федерації глухих України та Міністерства молоді та спорту України і була присвячена нашим незламним воїнам збройних сил України в ім’я перемоги нашої незалежної України.

Основна підготовка національної дефлімпійської збірної команди з лижних перегонів проводилась на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру у с. Яворів (Львівська область) та інших спортивних об’єктах, які мають безперешкодний доступ для осіб з інвалідністю.

Феноменальний результат виступу національної дефлімпійської збірної команди України за останній дефлімпійський цикл свідчить про позитивну динаміку розвитку видів спорту серед осіб з порушеннями слуху в Україні, високий рівень підготовки українських спортсменів, а також їхню жагу до перемоги, що у свою чергу дозволяє привернути увагу всього світу до нашої боротьби за перемогу України.

Переможці та призери ХХ зимових Дефлімпійських ігор-2023, які відбулися у м. Ерзурум (турецька республіка) з 02 по 12 березня 2024 року

 ЛИЖНІ ПЕРЕГОНИ:

1.НОПРІЄНКО Єлізавета Олександрівна (Київська область):

3олото - 5 км (класичний стиль);

Золото – спринт (вільний стиль);

Золото – 10 км (масовий старт, вільний стиль);

Срібло –  командний спринт (жінки, класичний стиль).


2.ДЕНИСЕНКО Руслан Сергійович (Сумська область):

Золото - 10 км (класичний стиль);

Золото – командний спринт (чоловіки, класичний стиль);

Срібло - спринт (вільний стиль);      

Срібло – 15 км (масовий старт, вільний стиль).


3. АНДРІЇШИН Андрій Петрович (Тернопільська область):

Золото – командний спринт (чоловіки, класичний стиль);

Срібло - 10 км (класичний стиль).    


4. МАЖАЄВ Дмитро Сергійович (Сумська область):

Золото – 15 км (масовий старт, вільний стиль);

Бронза – 10 км (класичний стиль).


5. ГУЛЬОВАТИЙ Ярослав Ігорович (Львівська область):

Золото - спринт (вільний стиль).


6. ЛАВРИК Анастасія Віталіївна (м. Київ):

Срібло - командний спринт (жінки, класичний стиль).


7. ПИШНЯК Володимир Степанович (м. Київ):

Бронза - дистанції 15 км (масовий старт, вільний стиль).


КЕРЛІНГ

1.ЯКИМЕЦЬ Катерина Іванівна (Львівська обл.)

Золото – дабл мікст;

Золото  - командні змагання (жінки).


2.ПЛЕСКАНКА Михайло Іванович (Львівська обл.)

Золото – дабл мікст;

Бронза  - командні змагання (чоловіки).


3. ГЛИВКА Тетяна Степанівна (Львівська обл.):

Золото  - командні змагання (жінки).


4.ЗУБАРЄВА Олена Володимирівна (м. Київ):

Золото  - командні змагання (жінки).


5.КОБИЛЯНСЬКА Діана Володимирівна (м. Київ):

Золото  - командні змагання (жінки).


6.ОПРЯ Маргарита Олександрівна (Львівська обл.):

Золото  - командні змагання (жінки).


7. ГАЦЬ Олександр Русланович (Львівська обл.):

Бронза  - командні змагання (чоловіки).


8.ЄФАНОВ Роман Ігорович (Львівська обл.):

Бронза  - командні змагання (чоловіки).


9.МАРЧЕНКО Вадим Ігорович (м. Київ):

Бронза    - командні змагання (чоловіки).


10.СТАСЮК Геннадій Валерійович (м. Київ):

Бронза   - командні змагання (чоловіки).


ШАХИ

1.БАКЛАНОВА Тетяна Германівна (Донецька обл.):

Золото – командний залік (жінки, класичні шахи);

Срібло – командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


2.МИРОНЕНКО Наталя Владиславівна (Полтавська обл.)

Золото – командний залік (жінки, класичні шахи);

Срібло – командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


3.ГОНЧАР Світлана Яківна (Одеська область):

Золото – командний залік (жінки, класичні шахи);

Срібло – командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


4.ФІЛІППСЬКИХ Олексій Олександрович (Донецька обл.):

Срібло – командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


5.ОВЧАРОВ Тарас Сергійович (м.Київ):

Срібло – командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


6.КОВАЛЕНКО Володимир Миколайович (м.Київ):

Срібло – командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


7.АБЛОГІНА Інга Едуардівна (м. Київ):

Бронза - командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


8.ЗАБОЛОТНИЙ Володимир Анатолійович (Рівненська обл.):

Бронза - командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


9.КОЛБ Денис Вікторович (Львівська область):

Бронза - командний залік, мікст (швидка гра, рапід).

 

10.ЛЯНГУЗОВА Аліна Євгенівна (м.Київ):

Бронза - командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


11.ОСИПОВА Альона Володимирівна (Харківська область):

Бронза - командний залік, мікст (швидка гра, рапід).


12.БІЛИЙ Вадим Борисович (Одеська область):

Бронза - командний залік, мікст (швидка гра, рапід).

КІЛЬКІСТЬ МЕДАЛЕЙ,

 які  вибороли  українські спортсмени з порушеннями слуху в  зимових  Дефлімпійських іграх /1999, 2003, 2007, 2015, 2019, 2023/


Дефлімпійські ігри

МЕДАЛІ

Загально-командне місце

ЗОЛОТІ

СРІБНІ

БРОНЗОВІ

ВСЬОГО

ХІV зимові Дефлімпійські ігри 

1999 року м. Давос, Швейцарія

 

0

0

0

0

 

ХV зимові Дефлімпійські ігри 

2003 року м. Сунсваль, Швеція

 

0

1

0

1

13

ХVІ зимові Дефлімпійські ігри 

2007 року м. Солт-Лейк-Сіті, США

 

0

4

3

7

10

ХVІІІ зимові Дефлімпійські ігри

2015 року м. ханти-мансійськ, росія

 

0

5

3

8

9

ХІХ зимові Дефлімпійські ігри                  2019 року м. Вальтелліна-Вальчіавенна, Італія

 

4

4

3

11

3

ХХ зимові Дефлімпійські ігри                  2023 року м. Ерзурум, Туреччина

10

5

4

19

1

 ВСЬОГО:

14

19

13

46Історія участі України на зимових ДІ: 

Під час дебюту України у зимових Дефлімпійських іграх 1999 року у м. Давос (Швейцарія) українським спортсменам-дефлімпійцям не вдалося піднятися на п’єдестал пошани, але вже у 2003 році у м. Сунсваль (Швеція) українськими спортсменам було здобуто першу срібну нагороду.

У 2007 році на ХVІ зимових Дефлімпійських іграх у м. Солт-Лейк-Сіті (США) українська дефлімпійська  збірна команда здобула 4 срібні та 3 бронзові нагороди.

У 2015 році на ХVІІІ зимових Дефлімпійських іграх у м. Ханти-Мансійськ (Росія)  20 українських спортсменів боролися за високі нагороди у трьох видах спорту (лижні перегони, гірськолижний спорт, керлінг) серед 27 країн-учасниць, здобувши 8 медалей, серед яких 5 срібних та 3 бронзових, посівши  4 місце за загальною кількістю здобутих нагород.

За підсумками участі у ХІХ зимових Дефлімпійських іграх  2019 року у    м. Вальтелліна-Вальчіавенна (Італія) національна дефлімпійська збірна команда, у складі 34 спортсменів з порушеннями слуху, гідно представила Україну, продемонструвавши найкращий результат за всю історію участі українських спортсменів із порушенням слуху у зимових Дефлімпійських іграх - здобула 11 нагород, зокрема 4 золотих, 4 срібних та 3 бронзових, посівши третє місце у загальному командному заліку за кількістю золотих нагород, а також друге місце за загальною кількістю здобутих усього нагород випередивши збірні команди Сполучених Штатів Америки, Китаю, Франції, Австрії, Німеччини тощо.

Слід зазначити, що 3 золоті нагороди Мажаєва  Дмитра  іграх та 1 золота нагорода в командних шахах на ХІХ зимових Дефлімпійських іграх 2019 року для дефлімпійської збірної команди стали першими за всю історію участі українських спортсменів із порушенням слуху у зимових Дефлімпійських іграх. 


Піднятися на початок