Росіяни в параспорті: «В дусі свого полководця путіна»
Президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич в інтерв’ю розповідає про успіхи українських спортсменів з інвалідністю, Париж-2024 та російський вплив на паралімпійський спорт
- Міжнародний олімпійський комітет хоче допустити російських спортсменів на літні Ігри в Парижі наступного року. Міжнародний паралімпійський комітет відсторонив російську федерацію. Ви впевнені, що так і залишиться?
Після листопадової заборони росія була дуже активною. Я не хочу розкривати те, що ми знаємо. У них є політичні союзники. Вони використовують корупцію. Вплив росіян на МОК і МПК великий. Поки ми говоримо (у середу), в Дубаї проходять слухання щодо росіян, які оскаржили відсторонення. Ми не знаємо, коли буде прийнято рішення. Але є ризик, що вони отримають право. Хто стверджує, що виключення росіян порушує права людини, той ігнорує, що ми, українці, і вся Європа, і весь світ, маємо право на життя. Без вбивств, без бомб, без війни. Пустити росіян на Олімпійські та Паралімпійські ігри – це ігнорувати той факт, що вони вбили 469 дітей. Один із них хвалився по телевізору, що вбив 24 дитини. Інший розповів на опублікованому в Інтернеті відео, як він убив жінку і, оскільки її п’ятирічна дитина плакала, також застрелив її.
- Чи призведе допуск Росії до відкликання паралімпійської збірної України?
Я ще не можу сказати. Але це було б трагічно. Їхня участь була б спрямована проти цивілізації. Росія - країна-вбивця. Згідно з опитуванням, вісімдесят відсотків населення росії підтримує напад на Україну. Я не думаю, що російські спортсмени не підтримували війну.
- Ви знаєте це від паралімпійських спортсменів?
Так багато з них просили українських спортсменів на довоєнних і воєнних змаганнях визнати, що Росія велика, що їх місце внизу, що вони повинні скоритися. Коли росіян не допустили до Ігор у Пекіні, вони провели альтернативну Паралімпіаду в Ханти-Мансійську в Сибіру. На всіх майданчиках красувалася літера Z — символ війни.
- Яка ситуація в українських паралімпійців?
Завдяки великій паралімпійській солідарності багато наших спортсменів живуть і тренуються в різних країнах світу. Ми не пропустили жодного змагання. Усі наші паралімпійці готуються до паризьких Паралімпійських ігор. Спортивні споруди в Україні значною мірою зруйновані. Навчання там неможливе.
- Наскільки великою буде ваша команда в Парижі, якщо вони візьмуть участь?
Важко сказати. Це залежить від ресурсів, які ми маємо в своєму розпорядженні. У Токіо наша команда нараховувала 142 учасники і завоювала 98 медалей, з них 24 золоті. У Ріо нас було 172 учасники. На зимовій Паралімпіаді в Пекіні у нас було 27 учасників. Якщо ми почнемо в Парижі, наші результати будуть скромними.
- У Пекіні ви були другим номером за медалями після Китаю та третіми у Ріо. Чому спортсмени з інвалідністю в Україні такі успішні?
У нас хороша, дуже ефективна система. Ми поєднуємо реабілітацію зі спортом. Для дітей з інвалідністю в нас проводяться спартакіади. Половина наших медалістів родом звідти.
- Чи принесе війна більше паралімпійських спортсменів?
Ні. У нас багато бійців з інвалідністю. Звичайно, вони займаються спортом під час реабілітації.
- З 2017 року Україна є учасником заходу для ветеранів, які отримали поранення, Invictus Games. Чи є українські спортсмени жертвами конфлікту після анексії Криму та окупації інших територій України Росією?
Абсолютно. Але Invictus Games дуже відрізняються від Паралімпійських ігор. Це - перший, але дуже важливий етап великого спорту для людей з інвалідністю, які нещодавно її тримали. Спортсмени-паралімпійці – це чемпіони з роками тренувань.
- Війна допоможе українській команді на Invictus Games у Дюссельдорфі у вересні?
Багато бійців отримали поранення, захищаючи Україну від Росії.
- Росіяни ніколи не брали участі в Invictus Games. Це заповідна зона порівняно з Паралімпійськими іграми?
Я не хочу уявляти, що росіян допустять до змагань. Вони вбивці. Вони вбивають жінок і дітей. Це про цивілізацію. Навіть якщо росіяни змагаються без прапорів, вони беруть участь у дусі своєї війни та свого полководця Путіна. Він буде шанувати їх, він буде святкувати їхні медалі як перемоги своєї держави.
- Як чути з інших видів спорту, паралімпійці пішли в українську армію воювати з росіянами?
Багато. Я розмовляв з одним, хто шість місяців боровся, щоб потрапити в армію. Він одягнув військову форму. Він приховав недолік у гомілках. Коли командир запитав його, чому він так дивно ходить, він сказав, що в нього незручне взуття і у нього болять ноги. Він прийшов до нас в офіс, щоб розповісти про свою підготовку до Паралімпіади, яку планує розпочати відразу після перемоги в серпні.
- Чи не він єдиний?
Протези сьогодні такі хороші, що відразу не побачиш, що у когось ампутація. Багато наших спортсменів було набрано (до тероборон та лав ЗСУ). Інший, фехтувальник в інвалідному візку, ветеран і кандидат до Парижа, вступив до територіальної оборони. Він загинув під час вибуху в Миколаєві.
Розмову вів Міхаель Рейнш
Переклад - НКСІУ, оригінал: https://www.faz.net/aktuell/ukraine-konflikt/para-sport-ukrainischer-verbandspraesident-ueber-russichen-einfluss-18850177.html